Adres:

Rostworowskiego 16A/a, 01-496 Warszawa

NIP: 888 298 43 49

 

Prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny celem umówienia się na spotkanie.

Proto3D Jakub Piekacz

 

email: 3d@proto3d.com.pl

tel:     733 303 454

 

Powrót

15 sierpnia 2019
Wygładzanie druku 3D

 

Druk 3D w technologii FDM, nawet wykonany na drukarkach 3D wysokiej klasy, nie jest wolny od mniejszych lub większych niedoskonałości. Szczególnie widoczne są one tam, gdzie wydruk 3D ma kontakt z tak zwanymi podporami lub w miejscach gdzie kąt druku 3D jest ujemny - czyli między drukowaną powierzchnią a stolikiem jest przerwa. Poniżej w przykładzie szarym kolorem zaznaczyłem materiał podporowy, widać też że większość ścianek (niebieskie) “wisi swobodnie” nad stolikiem drukarki.

https://lh3.googleusercontent.com/qcpu96ggweVX_R3A9kVN2FMmKTwx7XIOzv0se1mZJoA3c34WAKMLeCcpKGdlYT44XHfblhfMNNXVD_MlnXGkD80a9gzwg3BiBsts2qMabXLh-_dhCTr82MZ_1ku-M_TWd5J6z3MA

W zetknięcia materiału podporowego z właściwym obiektem powierzchnia gotowego elementu będzie nierówna, a faktura charakterystyczna dla druku 3D bardziej widoczna niż w innych miejscach.

 

Kolejnym miejscem narażonym na powstawanie niedoskonałości są elementy uniesione pod niewielkim kątem. Tam warstwy drukowanego w 3D elementu stają się najbardziej widoczne. Więcej o warstwach możecie przeczytać tutaj https://www.proto3d.com.pl/Druk3D

 

Materiały takie jak ABS czy HIPS są bardzo wdzięczne do szlifowania. Mechaniczna obróbka jest możliwa w tych miejscach, gdzie łatwo można dotrzeć papierem ściernym, a szlifowanie przy zwiększaniu gradacji daje bardzo dobre rezultaty. Niestety przy modelach 3D o bardziej skomplikowanym kształcie,uniemożliwiającym swobodne dotarcie materiałem ciernym, obróbka ta jest niemożliwa.

 

Doskonałą metodą wspomagającą szlifowanie jest pokrywanie modeli szpachlówką do tworzywa która pomaga uzupełnić wszystkie większe niedoskonałości oraz doskonale maskuje łączenia elementów. Metoda ta idealnie sprawdza się dla modeli 3D o niewielkiej ilości szczegółów tam, gdzie chcemy uzyskać gładką powierzchnię z niewidocznymi łączeniami.

 

Alternatywą dla mechanicznej obróbki wydruków 3D jest ich chemiczne wygładzanie. Polega ono na topieniu zewnętrznej powierzchni modelu w kontrolowanych warunkach. Metoda ta sprawdza się idealnie w przypadku modeli 3D o skomplikowanym kształcie oraz z wieloma szczegółami, które przy szlifowaniu uległyby starciu.

 

Wszystkie opisane powyżej metody obróbki czy postprocessingu wydruków 3D są dostępne w naszej firmie jako opcja.

 

 

Jak wygładzić druk 3d